سبد خرید
1402/07/19

تفاوت چرم طبیعی و چرم مصنوعی

امروزه بسیاری از ما اغلب از لوازمی مانند کیف پول، کیف، کفش و کاپشن‌های ساخته شده از چرم طبیعی استفاده می‌کنیم. اگرچه ما این محصولات چرمی را دوست داریم، اما گاهی اوقات با درک‌نکردن تفاوت چرم طبیعی و چرم مصنوعی فریب می‌خوریم؛ بنابراین در این مقاله در مورد تفاوت‌های چرم واقعی و چرم مصنوعی صحبت خواهیم کرد. تمایز قائل‌شدن بین چرم طبیعی و چرم مصنوعی برای ما ضروری است تا یک مصرف‌کننده آگاه باشیم و کیف چرم مصنوعی را به جای چرم اصل خریداری نکنیم.

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

تفاوت چرم طبیعی و چرم مصنوعی چیست؟

 چرم اصل ظاهر طبیعی و بافت نرم‌تری نسبت به چرم مصنوعی دارند.  همچنین چرم اصل بافت و بوی منحصربه‌فردی دارد. چرم مصنوعی ظاهر و بوی پلاستیکی بیشتری دارد.

محصولات چرم اصل ساختار بادوام‌تری نسبت به چرم مصنوعی دارند. چرم اصل ضخیم‌تر و انعطاف‌پذیرتر از چرم مصنوعی است.  به طور کلی زیابیی چرم طبیعی بیشتر است. کیف  چرم اصل همچنین ظاهر شیک‌تری نسبت به چرم مصنوعی دارند و در مشاهده کاملا قابل تفکیک است.

به همین دلایل کیف چرم طبیعی گران‌تر از کیف پول‌های چرم مصنوعی هستند. این به این دلیل است که تولید چرم طبیعی پر زحمت تر و پرهزینه‌تر است. با این حال، از آنجایی که کیف‌های چرم اصل ماندگاری و دوام بیشتری نسبت به کیف‌‌های چرم مصنوعی دارند، در درازمدت مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند.

هنگامی که چرم مصنوعی در معرض آتش قرار می‌گیرد، به دلیل پلاستیک موجود در مواد اولیه آن، بلافاصله آتش می‌گیرد. چرم اصل بلافاصله آتش نمی‌گیرد.

چرم واقعی دارای منافذ است. در چرم مصنوعی چنین چیزی وجود ندارد. دوخت روی چرم واقعی کامل نیست. نواحی برش منگوله یا منگوله نخواهد بود و کامل خواهد بود.

چرم مصنوعی چیست؟

هزینه بالای چرم واقعی، استفاده از چرم مصنوعی را در بسیاری از بخش‌ها مطرح کرده است. استفاده از حیوانات در فرایند تولید چرم طبیعی و گرایش افراد و بخش‌های حساس به حقوق حیوانات به استفاده از چرم مصنوعی منجر به استفاده گسترده از چرم مصنوعی شده است. چرم مصنوعی نوعی چرم است که از مواد اولیه پی وی سی و پلی اورتان تولید می‌شود. این چرم  که بدون آسیب رساندن به هیچ موجود زنده‌ای تولید شده است، ظاهری واقعی ارائه می‌دهد، حتی اگر چرم تقلبی باشد. چرم مصنوعی که به عنوان جایگزینی برای چرم واقعی تولید می‌شود، به ویژه در صنعت کفش و کیف ترجیح داده می‌شود. محصولات چرم مصنوعی که توسط بسیاری از مشتریان به دلیل سازگاری با محیط‌زیست مورد استقبال قرار می‌گیرند، دارای طیف گسترده‌ای از محصولات با رنگ‌ها و مدل‌های مختلف هستند.

پارچه چرم مصنوعی که به دلیل عدم ترک‌خوردن در استفاده طولانی مدت شناخته می‌شود، استفاده طولانی مدت را با این ویژگی به کاربران خود ارائه می‌دهد. چرم مصنوعی که با ساختار نرم خود ظاهری باکیفیت ارائه می‌دهد، با ویژگی ضد آب خود مانند چرم واقعی، امتیاز کامل را از کاربران دریافت می‌کند. امروزه چرم مصنوعی که در صنعت پوشاک بسیار محبوب شده است، مورد استقبال کاربران قرار می‌گیرد.

چرم مصنوعی چه ویژگی‌هایی دارد؟

این محصول در بسیاری از بخش‌ها مانند پوشاک، لوازم جانبی و صنعت کفش ترجیح داده می‌شود. در واقع نوعی پارچه است که در برابر سایش و پارگی بسیار بادوام است. چرم مصنوعی که در هنگام لمس، صاف و یکدست می‌شود، به دلیل پارچه مصنوعی روی سطح آن در برابر آب مقاوم است. پارچه چرم مصنوعی که تمیزکردن آن بسیار آسان است به‌نوعی پارچه نیز معروف است که در برابر بریدگی و سایش بسیار مقاوم است. پارچه‌های چرم مصنوعی که تقریباً در هر رنگ و تنوعی تولید می‌شوند، با توجه به کاربرد محصول به دو دسته چسب‌دار، ضخیم و نازک تقسیم می‌شوند.

تفاوت چرم طبیعی و چرم مصنوعی

چرم اصل چیست؟

چرم اصل یا طبیعی به عنوان باکیفیت‌ترین نوع چرم شناخته می‌شود که با دباغی پوست حیوانات یا انجام فرایندهای شیمیایی مختلف تولید می‌شود. نوع چرم آن که بسته به روش فراوری و فرم خز حیوان دارای خواص متفاوتی است، ماده‌ای سخت و بسیار بادوام است. چرم اصل که در تولید محصولات مختلف مانند پوشاک، کفش، کیف و مبلمان ارجحیت دارد، به دلیل استفاده طولانی مدت موردپسند کاربران قرار می‌گیرد. استفاده‌کنندگان از چرم اصل که بوی منحصربه‌فردی دارد، عموماً اثرات منفی مانند پارگی، ساییدگی و تغییر شکلی که در پارچه‌ها می‌تواند مشاهده شود را تجربه نمی‌کنند.

همچنین بخوانید: نحوه نگهداری از کیف چرم طبیعی و مصنوعی

چرم طبیعی چه ویژگی‌هایی دارد؟

پارچه چرم اصل که در بسیاری از بخش‌ها رضایت کاربران را جلب کرده است، ساختاری تنفس‌پذیر دارد. به لطف این ویژگی، نوع پارچه آن را در تابستان خنک و در زمستان گرم نگه می‌دارد و همچنین از ایجاد رطوبت جلوگیری می‌کند. نوع چرم که بافت بسیار انعطاف‌پذیری دارد به دلیل ویژگی طبیعی آن برای سلامتی فوق‌العاده مفید است. چرم اصل که به دلیل ساختار انعطاف‌پذیر خود رضایت زیادی را به خصوص در صنعت کفش به دست آورده است، شکل پا را به خود گرفته و راحتی پا را برای کاربران فراهم می‌کند. چرم که به عنوان قوی‌ترین نوع چرم نیز شناخته می‌شود، دارای سوراخ‌های سطحی است و امکان گردش هوا و آب را فراهم می‌کند.

انواع چرم طبیعی چیست؟

چرم اصل با توجه به حیوانی که از آن به دست می‌آید و روش فراوری به صورت زیر دسته‌بندی می‌شود:

بر اساس نوع:

 • پوست گوساله
 • پوست گوسفند
 • پوست بره
 • پوست بز

با توجه به فرم خام قبل از پردازش:

 • چرم تمام دانه
 • چرم دانه‌دار نزدیک به سطح بالایی
 • چرم خرد شده
 • چرم سالپا
 • بر اساس نوع رنگ‌آمیزی
 • چرم آنیلین
 • چرم نیمه آنیلین
 • پوست رنگدانه شده

با توجه به نوع بافت سطحی:

 • پوست چرب
 • چرم عتیقه
 • چرم نوبوک
 • چرم جیر
چرم فیک

چگونه چرم طبیعی و چرم مصنوعی را تشخیص دهیم؟

چرم واقعی و چرم مصنوعی به عنوان انواع پارچه در بسیاری از بخش‌ها ترجیح داده می‌شوند. یکی از سؤالاتی که تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان چرم بیشتر به دنبال پاسخ آن هستند این است که چگونه چرم واقعی را تشخیص دهیم؟ دانستن  تفاوت بین چرم مصنوعی و چرم طبیعی به ما این امکان را می‌دهد تا به راحتی چرم واقعی و چرم مصنوعی را تشخیص دهیم. تفاوت‌های چرم مصنوعی با چرم اصل که در بسیاری از بخش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد به شرح زیر است:

 • هزینه پردازش چرم واقعی بیشتر از چرم مصنوعی است. به همین دلیل کالای چرم طبیعی همیشه گران‌تر از چرم مصنوعی است. اگر رنج قیمت کیفی مناسب یا پایین بود، بدانید چرم مصنوعی است.
 • از آنجایی که چرم طبیعی با استفاده از پوست حیوانات تولید می‌شود، دارای بوی منحصربه‌فرد و بافت خشن است؛ اما چرم مصنوعی بافت صافی دارد.
 • چرم طبیعی با خم‌شدن تغییر رنگ می‌دهد، چرم مصنوعی که ساختار سخت و صافی دارد تغییر رنگ نمی‌دهد.
 • چرم واقعی دارای خاصیت نفوذپذیری در آب است و آب چکه شده روی آن را جذب می‌کند، در حالی که چرم مصنوعی نفوذپذیر به آب نیست؛ بنابراین آبی که بر روی آن می‌چکد کیف را خیس نمی‌کند.
نظرات و سوالات
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تفاوت چرم طبیعی و چرم مصنوعی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *